Școala Gimnazială „Toma T. Socolescu” Comuna Păulești

Sat Păulești, Calea Unirii, nr 182

Înscrierea în clasa pregătitoare 2021-2022

În Școala Gimnazială ,,Toma T. Socolescu’’ Comuna Păulești va exista în anul școlar 2021-2022 o clasă pregătitoare, cu 25 de locuri, iar la Școala Gimnazială ,,Vlad Mușatescu’’ Găgeni- o clasă pregătitoare, cu 10 locuri
ACTE NECESARE ÎNSCRIERII
– Copia şi originalul certificatului de naştere al copilului
– Copie şi original după actul de identitate al părintelui/tutorelui legal instituit/reprezentantului legal – Părinţii divorţaţi depun la înscriere o copie a hotarârii judecatoreşti definitive, din care rezultă modul în care se exercită autoritatea parintească şi unde a fost stabilită locuinţa minorului.
– Documentul care atestă dezvoltarea psihosomatică corespunzătoare pentru parcurgerea clasei pregătitoare (Concret, este nevoie de evaluarea psihosomatică doar pentru copiii care nu au frecventat grădinița și pentru cei care acum s-au întors în țară și vor înscrierea în clasa pregătitoare. Cei mici care au făcut grădinița și sunt în această grupă de vârstă se vor înscrie la școală pe baza unei recomandări eliberate de grădiniță. )
– cererea tip de înscriere
Cererea-tip de înscriere se poate completa online, transmite prin e-mail, prin poștă sau se poate depune la secretariatul școlii la care părintele/ tutorele legal instituit/ reprezentantul legal vrea înscrierea copilului.
În situația completării online a cererii de înscriere sau a transmiterii prin e-mail sau prin poștă, părintele va transmite școlii și declarația-tip pe proprie răspundere (este în Anexa nr. 5 a metodologiei), cu privire la veridicitatea informațiilor introduse în cerere, precum și recomandarea de înscriere în clasa pregătitoare dacă cel mic va împlini 6 ani după 1 septembrie 2021 și nu a parcurs grădinița sau a revenit din străinătate acum.
Următorul pas al înscrierii la școală este validarea cererii-tip de înscriere, care este obligatorie și se face la școala la care părintele solicită înscrierea sau prin intermediul mijloacelor electronice. Validarea constă în compararea datelor introduse în aplicația informatică cu documentele transmise de către părinte
Dacă cererea-tip de înscriere și documentele justificative sunt depuse direct la școală, atunci verificarea și validarea datelor introduse se face în prezența părintelui și a cel puțin unui membru din comisia de înscriere, conform unei programări realizate de către școală
PROGRAM DE COMPLETARE SI VALIDARE A CERERILOR TIP DE ÎNSCRIERE ÎN CLASA PREGĂTITOARE, PENTRU ANUL ŞCOLAR 2021-2022
29 MARTIE – 28 APRILIE 2021 ZILNIC, ÎN INTERVALUL ORAR 8,00-16,00 (LUNI-VINERI).
ÎN ZILELE IN CARE AU LOC EVALUARILE NAŢIONALE 29,30 MARTIE 2021 şi 20, 21, 22 APRILIE 2021 ÎNSCRIERILE ȘI VALIDĂRILE SE FAC ÎN INTRVALUL ORAR 13,00-16,00
Părinții/tutorii copiilor sunt rugați să se programeze pentru înscriere/validare la numărul de telefon 0244224301anexa-1-metodologie-inscriere-invatamant-primar-2021_2022
Descarcă

Single Post Navigation

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: