Școala Gimnazială „Toma T. Socolescu” Comuna Păulești

Sat Păulești, Calea Unirii, nr 182

Preînscrierile pentru programul prelungit de la Grădinița Păulești se fac până în ziua de 24 noiembrie 2019

Pentru fundamentarea planului de școlarizare pentru anul școlar 2020-2021, PREÎNSCRIERILE PENTRU GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT DIN PĂULEȘTI SE FAC LA SECRETARIATUL ȘCOLII GIMNAZIALE ,,TOMA T. SOCOLESCU’’ COMUNA PĂULEȘTI PÂNĂ LA DATA DE 26.11.2019.
Acte necesare:
Copii ale cărților de identitate ale părinților
Copie certificat de naștere copil
Pentru informații suplimentare, puteți suna la secretariatul școlii- 0244224301

Cine se poate înscrie?
Pot fi înscriși copii cu vârstă între 3 și 5 ani din Păulești și din localitățile limitrofe.

Costuri
Masa zilnică a copiilor- sistem catering. Preț 11-17 lei/zilnic (micul dejun, prânz, gustare)

Ce oferim copiilor? Condiţii şi spaţiu educaţional de calitate;
siguranţă şi protecţie pentru copii; program educaţional structurat conform “Curriculum pentru educație timpurie’’ şi cu respectarea specificului local; asigurarea unui curriculum echilibrat, realizat diferenţiat în funcţie de particularităţile individuale şi de vârstă ale preşcolarilor, fără discriminări de etnie, religie, sex; dezvoltarea socială şi cognitivă pentru preşcolari;pregătire optimă pentru ciclul primar; activităţi extracurriculare atractive, concursuri, excursii,
vizite, parteneriate, proiecte educaţionale, activităţi OUTDOOR etc

Dotarea grădiniței: săli de grupă spaţioase, luminoase, amenajate cu mobilier modular modern; sală de mese; spălătorie proprie; spațiu de joacă pentru copii; dotări audio-video; P.C. în toate sălile de grupă; materiale didactice adecvate, jucării variate şi atractive, fond de carte bogat .

Forma de organizare a învăţământului preşcolar şi structura
după care acesta funcţionează:
1. Grădiniţa cu program prelungit – 2 grupe (10 ore pe zi), care asigură educaţia şi pregătirea corespunzătoare a copiilor pentru şcoală şi viaţă socială, precum şi protecţia socială a acestora (hrană, supraveghere şi odihnă).
2. Grădiniţa cu program normal – 2 grupe (5 ore pe zi), care asigură educaţia şi pregătirea corespunzătoare a copiilor pentru şcoală şi viaţa socială.

Single Post Navigation

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: