Școala Gimnazială „Toma T. Socolescu” Comuna Păulești

Sat Păulești, Calea Unirii, nr 182

Simularea Evaluării Naționale

Ministerul Educației a anunţat calendarul simulării probelor scrise ale EVALUĂRII NAȚIONALE din anul şcolar 2017-2018. Simularea Evaluării Naţionale pentru elevii de clasa a VIII-a se desfăşoară în perioada 5-7 martie. 

La aceste simulări vor participa și elevii școlilor din Păulești și Găgeni.

„Subiectele sunt elaborate de către specialiștii Centrului Naţional de Evaluare şi Examinare, în mod similar cu modelele publicate pe www.subiecte.edu.ro, și sunt proiectate astfel încât tratarea lor să valorifice capacităţile elevilor pe temele prevăzute în programa de examen și parcurse până la această dată. Corectarea lucrărilor va fi realizată, în baza unor bareme care asigură unitatea şi obiectivitatea evaluării şi notării la nivel naţional, de către doi profesori din unităţile de învăţământ în care elevii susţin simularea”, precizează Ministerul Educaţiei, într-un comunicat.

Calendarul Simulării la Evaluarea Naţională, clasa a VIII-a: 

5 martie – Limba și literatura română

6 martie – Matematică

16 martie – comunicarea rezultatelor

Simulari_EN_BAC_2018

Single Post Navigation

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: