Școala Gimnazială „Toma T. Socolescu” Comuna Păulești

Sat Păulești, Calea Unirii, nr 182

Primăvara în suflet de copil

În ziua de 5 aprilie 2017 s-a desfășurat la Școala Gimnazială „Vlad Mușatescu” Găgeni activitatea „Primăvara în suflet de copil” în cadrul proiectului „Oaspeți dragi sosesc în prag” realizat în parteneriat educațional între școala noastră și Școala Gimnazială Înv. Ion Mateescu Poiana Câmpina.

Copiii sunt cele mai sensibile ființe dornice să învețe, să înțeleagă, să simtă frumosul din jurul lor. Iar la această actiivitate, copiii din școlile partenere- școlile din Păulești, Găgeni și Poiana Câmpina, dar și, prin legătură skype, Liceul Teoretic Alexei Mateevici din Satul Zaim, raionul Căușeni din Republica Moldova au fost îndrumați de dascălii lor să descopere frumusețile primăverii și să se pregătească pentru sărbătorile pascale.

Activitatea a fost structurată în ateliere de creație .  A fost transmisă online între cele două locații în care s-au desfășurat- România și Republica Moldova.

Copiii au urmărit materiale Power Point despre sărbătorile de primăvară, au cântat, au interpretat dansuri populare, au recitat poezii despre sărbătoarea Învierii Domnului și au realizat materiale ce simbolizează această sărbătoare mult așteptată. S-a făcut un schimb de experiență inedit cu prietenii din Republica Moldova, care ne-au prezentat, la rândul lor, programul pregătit și obiectele confecționate în cadrul atelierelor de lucru. La sfârșitul activității, copiii au primit diplome, felicitări, dulciuri și flori de primăvară.

Cadre didactice participante  la activitate:  prof. înv. primar Teodoru Virginia (coordonator), inst. Ștefan Mădălina,prof. Solomon Ancuța, prof,.inv. primar Lupu Simona, Prof. inv. primar Claudia Andreea Paraschiv, Inv. Marcela Postolache Maria, Inv. Grigore Constantin, Inv. Salaoru Ovidiu, Prof. Inv.Primar Stanescu- Necula Laura, Prof. Alexandra Mihai.  Prof. Ovidiu Radulescu director, Prof. Georgiana Elena Stefanescu,  Director Adj.
Felicităm toți copiii și cadrele didactice pentru dăruire și pentru efortul depus!

17757185_10209284846901454_6475918489719222980_n

17796501_10209284845101409_1415129851793624249_n

Single Post Navigation

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: