Școala Gimnazială „Toma T. Socolescu” Comuna Păulești

Sat Păulești, Calea Unirii, nr 182

Elevii au susținut simularea la Limba și literatura română

Elevii de clasa a VIII-a din Școlile Gimnaziale Arhitect T.T. Socolescu Comuna Păulești și Vlad Mușatescu Găgeni  au început astăzi, 18 februarie, simulările Evaluării Naționale 2014, cu simularea la Limba și literatura română – proba scrisă. Testarea a durat 2 ore, timp în care elevii au avut de rezolvat subiecte de nivel mediu, potrivit ministrului Educației Naționale Remus Pricopie. Scopul acestor testări la nivel național este „familiarizarea elevilor cu rigorile unei evaluări naționale și cu scopul de a optimiza rezultatele obținute de către elevii din învățământul preuniversitar la finalul studiilor gimnaziale  se arată în Ordinul privind organizarea și desfășurarea simulării evaluării naționale pentru elevii clasei a VIII-a  în anul școlar 2013-2014.

Mâine, 19 februarie va fi cea de-a doua probă a simulării Evaluării Naționale- Matematica. Baftă multă elevilor!

Single Post Navigation

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: