Școala Gimnazială „Toma T. Socolescu” Comuna Păulești

Sat Păulești, Calea Unirii, nr 182

Marți, 18 februarie 2014 și miercuri, 19 februarie 2014, vor avea loc simulările Evaluării Naționale pentru elevii clasei a VIII-a

Simularile Evaluării Naționale 2014 încep în ziua de 18 februarie cu Limba și literatura română – proba scrisă, iar în ziua de 19 februarie 2014 se va desfășura cea de-a doua probă scrisă, la Matematică. Ambele probe vor începe la orele 9 și vor dura două ore. Accesul elevilor Școlii Gimnaziale Arhitect T.T. Socolescu Comuna Păulești în cele două săli de clasă în care se vor desfășura simulările se va face până la ora 8,30.

Ministerul Educatiei Nationale a publicat în ziua de 13 februarie 2014  Ordinul privind organizarea si desfasurarea simularii evaluarii nationale pentru elevii clasei a VIII-a si a simularii probelor scrise ale examenului de bacalaureat national, in anul scolar 2013-2014: document-2014-02-13-16602594-0-ordin-simulari-2014

Potrivit acestuia, rezultatele obținute de elevi la simularea Evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a  sunt analizate la nivelul fiecărei școli în care s-au desfășurat simulările, prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, țn vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare.

Single Post Navigation

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: