Școala Gimnazială „Toma T. Socolescu” Comuna Păulești

Sat Păulești, Calea Unirii, nr 182

EXPERIMENTEAZĂ, APLICĂ, CERCETEAZĂ.

Sâmbătă, 20 aprilie 2013, Școala Arhitect T.T. Socolescu Comuna Păulești a fost gazda activității știițifice interdisciplinare „Un singur model în toate, natura” din cadrul proiectului „Experimentează, aplică, cercetează” al Centrului rural de Educație științifică și modulare experimentală Prahova. În prezența reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Prahova și a școlilor implicate în proiect, elevii școlii noastre îndrumați de doamna profesor de chimie Meiroșu Emilia, doamna profesor de fizică Nicola Meiroșu, domnul profesor de biologie Dumitru Dincă, precum și de doamnele învățătoare Mihai Elena și Stănescu Necula Laura au participat la numeroase activități din domeniul chimiei, biologiei, fizicii și ecologiei. Elevii claselor a VII-a și a V-a au desfășurat activitatea cu titlul „Să reflectăm împreună în viziune experimentală” răspunzând prin experimente realizate în domeniul chimiei, fizicii și biologiei la întrebarea „Trăim într-o lume a cristalelor?”. Atașamentul față de natură și Comuna Păulești a demonstrat de elevii claselor primare din școală prin activitatea „Pământul ne pedepsește pentru lipsa de tandrețe pe care i-o arătăm” ce a cuprins două emoționante momente artistice- „Frumusețea și tristețea naturii din comuna Păulești” și „Dansul florilor”.

Activitatea științifică a cuprins și vizitarea expoziției „ABC-ul Chimiei”, precum și prezentarea de către profesorul Rădulescu Ovidiu, directorul școlii a unui istoric al instituției școlare din Păulești, „Școala dintre cireși”.

Fotografii de la acest eveniment pot fi văzute în secțiunea EXPERIMENTEAZĂ, APLICĂ, CERCETEAZĂ.

Single Post Navigation

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: